O stronie

 

Witamy na QuizyDlaWiedzy.pl

Na Naszej stronie znajdziesz mnóstwo quizów, które pozwolą Ci przyjemnie spędzić czas. Nasze quizy są z wszystkich dziedzin wiedzy naukowej, kultury, rozrywki oraz życia codziennego.

Ale na początek kilka słów o tym, czym jest quiz?

Więc czym jest Quiz?

Definicja mówi, że to rodzaj zabawy, gry intelektualnej, w której bierze udział grupa osób, z których jedna zadaje pytania na różne tematy, a pozostali odpowiadają. Brzmi prosto, wręcz banalnie, pytanie – odpowiedz. W quizie jednak chodzi nie tyle o udzielenie poprawnej odpowiedzi, tylko o drogę do jej osiągnięcia. Pytania są tak formułowane, by na podstawie wiedzy ogólnej, jaką posiadają uczestnicy, można było do odpowiedzi dojść drogą dedukcji. Pytanie więc nie musi wskazywać właściwego rozwiązania, równie dobrze może wykluczać pozostałe możliwości.

Pochodzenie słowa Quiz.

Słowo to pojawiło się w języku angielskim ok. 1780 roku, jego źródło jest nieznane, prawdopodobnie wywodzi się ze slangu studenckiego. Początkowo oznaczało „dziwną osobę” lub „żart”. Istnieje legenda miejska, według której, właściciel teatru w Dublinie, Richard Daly, założył się, że w ciągu 24 godzin wprowadzi nowe słowo do obiegu. W tym celu wynajął grupę osób, których zadanie polegało na wypisywaniu na murach słowa „quiz”. Ponieważ nikt nie znał jego znaczenia, myślano, że to jakaś zagadka, test. Taka definicja słowa przyjęła się.

Wykorzystanie formatu quizu w szkolnictwie.

W kontekście edukacyjnym quiz jest używany do oceny ucznia. Przybiera format testu, jednak jest od niego łatwiejszy. Na podstawie wyników nauczyciel może ocenić stopień przyswojenia materiału przez klasę, natomiast uczniom pomóc w nauce przed właściwym sprawdzianem. Ten rodzaj quizu jest popularny w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, na Filipinach i Indiach. Proste testy przekrojowe rozwiązywane przez uczniów przed wykładami, mają jeszcze jeden cel – pobudzić umysł do myślenia.

Quizy na Naszej stronie.

Zdobywanie wiedzy nie musi być nudne – z taką myślą przewodnią układaliśmy pytania do quizów. Pogrupowaliśmy je w kilka kategorii, z różnych dziedzin wiedzy, staramy się nie omijać żadnego tematu. Wszystko po to, żeby użytkownicy mogli łatwo znaleźć interesujące ich zagadnienia. Są więc quizy o tematyce naukowej, technicznej, rozrywkowej oraz wiedzy ogólnej. Nasza specjalność to 8/8. Lekkie i łatwe quizy na różne tematy, zawsze osiem pytań. W sam raz, żeby zrobić sobie przerwę od pracy, odprężyć się i pobudzić umysł do dalszego działania. Rozwiązując Nasze Quizy, proponuje dokładnie czytać pytania, wiele z nich jest podchwytliwych, do poprawnej odpowiedzi dojdziesz drogą dedukcji. Po ukończeniu quizu zachęcamy do przeglądu pytań, pod wieloma z nich umieściliśmy zwięzłe wyjaśnienia i ciekawostki z nimi związane.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników quizów i nie tylko na Naszą stronę.

kontakt@quizydlawiedzy.pl